18 czynników wpływających na skuteczność inwestycji na opcjach binarnych

W dzisiejszym artykule przedstawie Ci 18 konkretnych czynników, które wpływają na Twoje rezultaty. Postarałem się uwzględnić najważniejsze czynniki, które mają faktyczny wpływ na jakość otwieranych pozycji. Pamiętaj, że inwestowanie wymaga bardzo wiele wprawy i w większości przypadków Twój pierwszy depozyt będzie stracony – nie chcę Ciebie zniechęcać, ale opcje binarne to dokładnie taki sam biznes jak każdy inny. Musisz najpierw zainwestować w swoją wiedzę, a dopiero później możesz rozwinąć swoje umiejętności do takiego stopnia, aby zainwestowane pieniądze zwróciły się ze znaczącym naddatkiem. Pamiętaj również, że nauka inwestowania nie jest przypisana na zawsze – jeżeli będziesz regularnie zarabiał przez 2 lata, a następnie zrobisz sobie roczną przerwę to wiele rzeczy będziesz musiał poznać od nowa. Rynek cały czas się zmienia i na pewno przyjdą czasy kiedy rynki będą absolutnie nieczytelne (tak jak to czasami bywa w poniedziałki i piątki) i trzeba będzie się do tego przystosować. Dlatego nigdy nie osiadaj na laurach i edukuj się, rozwijaj swoją wiedzę i nieustannie praktykuj.

Strategia – ogrom początkujących ludzi skupia się przede wszystkim na znalezieniu najlepszej możliwej strategii. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że są lepsze oraz gorsze strategie, ale faktem jest, że sama kompilacja wskaźników na niewiele się zda jeżeli nie będziesz obserwować rynku, ani rozumieć tego co się dzieje. Polecam skupić się na początku przede wszystkim na Price Action i zrozumieniu jak działają rynki. Myślę, że jeżeli dopiero zaczynasz to wybierz sobie jakąś prostą strategię i na jej podstawie staraj się dobierać lepsze rynki oraz unikać fałszywych sygnałów

Rozpoznanie trendu – Nie ma co się oszukiwać. Zagrywanie zgodnie z trendem zawsze jest łatwiejsze ponieważ wiesz przynajmniej w jakim kierunku cena może podążać w najbliższym czasie. Jedyną komplikacją jest to, aby otwierać opcje zaraz po zakończeniu korekty – dzięki temu cena ma do pokonania najdłuższy dystans, a co za tym idzie prawdopodobieństwo wygrania pozycji jest o wiele większe.

Wsparcia i opory – wiele osób zastanawia się w jaki sposób można określić czas lub długość otwieranej pozycji i sprawa wydaje się dosyć skomplikowana na pierwszy rzut oka. Ale jeżeli zastanowimy się nad tym głębiej to zdamy sobie sprawę, że cena przeważnie zawraca kiedy dotrze do poziomu, który jest zbyt trudny do pokonania. Kluczowym jest nauczenie się wyznaczania poziomów wsparcia i oporu ponieważ dzięki temu lepiej możemy określić dystans gdzie cena się odbije. Oczywiście wspomniany dystans trzeba określić na oko i spróbować wyobrazić sobie ile świec o uśrednionej wielkości zmieści się między aktualną ceną, a poziomem wsparcia lub oporu.

Formacje cenowe – Chyba najbardziej znienawidzony temat przez większość inwestorów. Na początku zawsze ciężko jest odnaleźć formacje cenowe na rynku, ale kilka tygodni praktyki pozwala na większą swobodę podczas inwestycji. Formacje informują nas o tym w jakim kierunku cena będzie prawdopodobnie podążać. Nie są to jakieś brednie ani magiczne wymysły – formacje powtarzają się od lat na rynku dlatego uznawane są za jeden z fundamentów analizy technicznej

Psychologia – Co jak co, ale inwestowanie na giełdzie wymaga jaj. Jeżeli nie potrafisz radzić sobie ze stresem, podejmujesz irracjonalne decyzje tylko dlatego, że pierwsze kilka opcji zakończyło się fiskiem to prawdopodobnie inwestowanie w takiej postaci nie jest dla Ciebie. Najlepiej trenować psycholgię inwestując na prawdziwych pieniądzach – na początku małych i stopniowo coraz większych stawkach. W ten sposób oswoisz się ze stresem i w znaczącym stopniu wyeliminujesz strach przed przegraną.

Pójście za ciosem – Dużo ludzi uważa, że jeżeli dobrze rozpoczną inwestycję (np. od kilkunastu wygranych) to zaczyna się ich dobra passa. Nie giełdzie niestety takie podejście jest rozwiązaniem pół na pół – albo stracisz wszystko, albo zarobisz bardzo dużo. Niestety jeżeli zarobisz bardzo dużo to będziesz chciał to powtórzyć raz po raz i prędzej czy później zakończy się to katastrofą. Ustal sobie kwotę, którą chcesz zarobić w ciągu dnia lub liczbę pozycji jaką chcesz otworzyć i trzymaj się tego. W ten sposób nie będziesz zbytnio szalał i zakończysz dzień zachowanym depozytem.

Chęć odegrania się – Ambicja jest czymś naprawdę dobrym pod warunkiem, że nie zahacza o hazard, a dokładnie tym jest chęć odegrania się. Jeżeli straciłeś pół kapitału przez nierozwagę i niestosowanie się do zasad narzucania sobie limitów inwestycyjnych to po prostu pogódź się z tym – działanie w stresie nie pomoże Ci odbić kapitału. Są również osoby, które na zasadzie Martingale stawiają cały kapitał, aby odbić sobie przegraną – o ile uważam, że MG jest w porządku pod warunkiem, że potrafimy go stosować to stawienie całego dostępnego kapitału na jedną pozycję jest szaleństwem i czystą loterią.

Doświadczenie – W tym punkcie mam przede wszystkim na myśli fakt, że im dłużej patrzysz na wykresy i starasz się je zrozumieć tym lepiej jesteś w stanie “przewidywać” co się wydarzy. Nie chodzi tu o jasnowidzenie, a o proste reguły, które występują na rynku np. jeżeli pojawił się trend, ale korekta się jeszcze nie utworzyła to lepiej poczekać na wspominane zahamowanie rynku. Doświadczony inwestor doskonale wie, że jeżeli otworzy pozycję na trendującym rynku, na którym nie utworzyła się jeszcze żadna korekta to narazi się na stratę pieniędzy. I takie właśnie smaczki nabywa się wraz z doświadczeniem i inteligentnym patrzeniem na wykresy.

Brak koncentracji – Nie każdy ma czas na inwestycje. Wielu z was pyta się mnie o to czy warto inwestować na telefonie w pracy – uważam, że nie jest to najwygodniejsza opcja zwłaszcza jeżeli opcje otwieramy na kilka minut. W tak krótkich zagraniach ważna jest precyzja i jeżeli otworzysz opcję minimalnie za późno może okazać się, że pozycja zakończy się przegraną. Dlatego zadbaj przede wszystkim o to, aby mieć spokój podczas inwestowania. Znajdź godzinę dla siebie i odetnij się całkowicie od świata – oczywiście nie na zbyt długo ponieważ długie inwestowanie potrafi psychicznie zmęczyć człowieka co również przekłada się na podejmowane decyzje, a co za tym idzie – skuteczność.

Otwieranie wielu pozycji – Punkt ten zahacza delikatnie o poprzednie zdanie. Jeżeli otwierasz wiele pozycji to tracisz swoją koncentrację oraz poświęcasz na to zbyt dużo czasu. Wychodzę z założenia, że lepiej otworzyć 3 pozycje za większe stawki niż kilkanaście lub kilkadziesiąt opcji za mniejsze stawki. Po prostu łatwiej jest wygrać 3 razy z rzędu i zakończyć inwestycje niż wygrać kilkanaście razy i dodać do tego trochę przegranych – wyjdzie na to samo, a zaoszczędzisz mnóstwo czasu.

Parcie na szkło – W internecie panuje przekonanie, że opcje binarne to szybki, łatwy i przyjemny zarobek. Nic bardziej mylnego – jak to mawia klasyk. Inwestowanie w opcje binarne wymaga ogromnego nakładu pracy i umiejętności. Jeżeli nigdy nie miałeś do czynienia z wykresami giełdowymi to musisz uczyć się wszystkiego od nowa i zanim zaczniesz cokolwiek zarabiać miną miesiące.

Nieznajomość wskaźników – Jeżeli ktoś pyta o to jakie ustawić parametry wskaźników pod konkretną strategię to prawdopodobnie nie zrozumiał jeszcze, że wskaźniki są pochodną ceny i pokazują jedynie uśrednione informacje z ostatniego czasu. Nie jest to oczywiście niczym złym ponieważ wskaźniki pozwalają lepiej odnaleźć się na rynku, określić trend i inne przydatne aspekty – jednak pamiętajmy, że parametry do strategii ustawia się tak, aby w ostatnim czasie wyniki były zadowalające. Przykładowo dzisiaj mogę używać EMA (8,20), ale jutro mogę zmienić parametry na EMA(10,22) ponieważ w ostatnim czasie generowały lepsze i skuteczniejsze sygnały.

Price Action – Bardzo ważna sprawa. Price Action to absolutna podstawa i każdy powinien rozumieć w jaki sposób porusza się cena, jakie są formacje cenowe, świecowe oraz jak zachowuje się rynek w określonych sytuacjach. Bez znajomości nawet podstaw nie będziesz w stanie regularnie zarabiać pieniędzy na dłuższą metę.

Złe przekonania – To jest naprawdę zadziwiające, że są ludzie, którzy nie wierzą, że na opcjach binarnych da się zarobić, a mimo wszystko próbują. Naprawdę nie rozumiem jak można robić coś w co się kompletnie nie wierzy. Oczywiście mogę przekonywać Cię, że jest to możliwe i da się z tego wyciągnąć pieniądze, ale jeżeli z góry zakładasz, że niemożliwym jest zarobienie jakichkolwiek pieniędzy przy pomocy opcji binarnych czy też Forex‘a to naprawdę daj sobie spokój i nie marnuj pieniędzy próbując robić coś w co tak naprawdę nie wierzysz

Brak umiejętności zarządzania kapitałem – Niedawno napisałem artykuł o tym w jaki sposób scamerzy oszukują i wspomniałem tam, że inwestowanie dużego procentu kapitału jest praktycznie nieodłącznym elementem działania każdego oszusta. Uwierz mi, że inwestowanie po 30% lub 50% kapitału jest po prostu głupotą i tak naprawdę można porównać to do gry w ruletkę. Jest naprawdę niewielu ludzi na świecie, którzy mogliby z całkowitą pewnością obstawić cały depozyt wiedząc co się wydarzy – jednak Ci ludzie opierają się na analizie fundamentalnej i prawdopodobnie posiadają informacje niedostępne dla przeciętnego inwestora. Tak więc nie inwestuj tak dużego procentu kapitału ponieważ szybko wyzerujesz swój depozyt i będzie po zabawie.

Dobór wykresów – Wspomniałem w jednym z poprzednich punktów, że naszym zadaniem jest dopasować się do rynku – to niestety nie działa w drugą stronę i my nie jesteśmy w stanie dopasować rynku do strategii jakiej aktualnie używamy. Ale na szczęście brokerzy dają nam bardzo szeroki wachlarz aktywów, na których możemy inwestować – dlatego nie bój się obserwować wielu wykresów i spróbuj znaleźć coś dla siebie. Według mnie najwygodniej inwestuje się z trendem dlatego, że przynajmniej wiemy w jakim kierunku mamy otwierać pozycję. Tutaj krótka reklama – od pewnego czasu pracuję nad systemem wykrywającym trendy na wykresie – tak więc nie musisz siedzieć przed komputerem i czekać, aż coś się pojawi (70% czasu na rynku panuje stagnacja) tylko dostaniesz powiadomienie na email, że na wykresie np. EURUSD pojawił się trend i warto spróbować tam inwestować. Aktualnie prace są na ukończeniu, a jeżeli chcesz przetestować system to kliknij tutaj i zapisz się na listę.

Trading grupowy – Kiedyś robiłem oddzielny artykuł na ten temat. Mimo mojego sceptycznego zdania pod naciskiem ludzi postanowiłem, że wprowadzę na moją stronę czat, którego głównym przeznaczeniem była wymiana poglądów, a nie trading grupowy. Niestety wielu ludzi wykorzystywało ten element do przesiadywania i oczekiwania na sygnały od innych ludzi – brak samodzielnej analizy i inwestycja, w grupie osób niezaawansowanych przeważnie kończy się źle. Nie ukrywam, że takie podejście pozwala odciążyć się psychicznie, ale jeżeli samemu nie nauczysz się inwestować to w przypadku jakiejś awarii czy komplikacji związanych z dawcą sygnałów będziesz miał problem. Wielu ludzi pisało mi, że ich wyniki pogorszyły się i najczęściej spowodowane było to czatem dlatego ja odradzam używania czatu osobom, które są początkujące i chcą wymieniać się poglądami gdzie otwierać pozycje.

Wahanie rynku – Wielu inwestorów za bardzo skupia się na wskaźnikach lub samym Price Action. Niestety dosyć trudno jest znaleźć balans ponieważ na rynku zawsze jest wiele wyjątków i dziwnych sytuacji. Jednak zauważyłem po screenach ludzi, którzy podsyłają do mnie zagrania do analizy, że bardzo często inwestorzy otwierają pozycje w momencie kiedy waha się rynek. Mam tutaj na myśli długie świece o różnych kolorach obok siebie – taka sytuacja na rynku wprowadza zamieszanie i zagrywanie na sygnały, które zostały wygenerowane w tym chaosie jest czystym ryzykiem i lepiej jest się po prostu wstrzymać i poczekać w jakim kierunku ostatecznie będzie podążać cena.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *