Analiza techniczna czy fundamentalna? Poznaj różnice | Lekcja 5

Dzisiaj na nasz warsztat bierzemy dwie najpopularniejsze metody analizy rynku. W jednej z pierwszych lekcji wstępnie poinformowałem na czym polega analiza techniczna oraz fundamentalna jednak dzisiaj chciałbym trochę rozszerzyć ten temat i podać wady oraz zalety każdej z tych metod. Na wstępie informuję, że jestem zwolennikiem analizy technicznej i głównie na niej opieram swoje transakcje. Nie jestem specjalistą od inwestowania pod wydarzenia makroekonomiczne choć doskonale zdaję sobie sprawę jak zyskowne może być korzystanie z kalendarza ekonomicznego

Analiza techniczna – Jest to inwestowanie przy pomocy wszelkich technicznych narzędzi jakie mamy do dyspozycji. Zaczynając od wskaźników, a kończąc na rysowaniu linii na wykresie, które mają pomóc nam w określeniu trendu. Zaletą analizy technicznej jest bardzo opisowe przedstawienie rynku co ułatwia zrozumienie aktualnej sytuacji rynkowej. Według mnie jeżeli jesteś początkujący lub nigdy nie inwestowałeś analiza techniczna jest dla Ciebie. Wadą niestety jest fakt, że wskaźniki to tylko i wyłącznie efekt ruchu ceny. Bardzo często wyniki są uśredniane co powoduje, że potencjalny sygnał transakcyjny dostajemy ze sporym opóźnieniem.

Zalety: 

  • Opisowe przedstawienie rynku
  • Możliwość znalezienia okazji inwestycyjnych w każdej chwili
  • Łatwa możliwość sprawdzenia skuteczności strategii na historii

Wady:

  • Wskaźniki są pochodną ceny
  • Często skuteczność wskaźnika wynosi 50% więc zawsze trzeba dorzucić trochę swojej wiedzy

Analiza fundamentalna – W tym przypadku kompletnie nie interesują nas żadne wskaźniki. Opieramy się tylko i wyłącznie na informacjach jakie płyną ze środków przekazu publicznego. To znaczy oglądamy wiadomości, czytamy co dzieje się na Twitterze i przede wszystkim sprawdzamy kalendarz ekonomiczny. Znajdziemy tam wydarzenia o różnej wadze – nas powinny interesować tylko te wydarzenia, które są oznaczone trzema głowami byka lub te, których poziom “ważności’ określony jest na “wysoki/high”. Tylko te informacje mają silny wpływ na rynek.

Zaletą tej metody jest bardzo szybki czas reakcji. Możemy kupić lub sprzedać aktywo od razu po ogłoszeniu odpowiednich informacji. Nie ma tutaj żadnego opóźnienia tak jak jest to w przypadku analizy technicznej. Wadą niestety jest to, że mamy ograniczoną liczbę potencjalnych sygnałów w ciągu miesiąca. I oczywiście o wiele ciężej jest śledzić wiadomości, czytać wypowiedzi prezydentów i ogólnie być cały czas na bieżąco. Jednak jest to do zrobienia i naprawdę można zarobić bardzo dużo na jednej transakcji jeżeli wiemy co robić. 

Zalety:

  • W przypadku udanej transakcji można zarobić naprawdę bardzo dużo
  • Możliwość planowania pozycji na wiele miesięcy do przodu

Wady:

  • Trzeba być na bieżąco z rynkiem
  • O wiele trudniej jest sprawdzić skuteczność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *