Przyznam, że dzisiejszy temat jest naprawdę bardzo ciekawy ponieważ zajmiemy się jednym z najpopularniejszych wskaźników. Co ciekawe nikt praktycznie nie pytał o to narzędzie, a uwierz mi, że naprawdę warto je poznać. Na wstępie zaznaczam, że w tym artykule będzie bardzo wiele uproszczeń i nie będę posługiwał się oryginalnymi nazwami poszczególnych linii ponieważ są one po japońsku i ciężko jest je zapamiętać, a tym bardziej skojarzyć. Dodam jeszcze, że strategia Ichimoku polega na podążaniu zgodnie z trendem, a linie pozwalają w naprawdę prosty sposób określić czy cena aktualnie jest w trendzie czy też nie. Przejdźmy do rzeczy.
Na pierwszy rzut oka to wszystko może wydawać się skomplikowane, ale nie jest aż tak źle jak to wygląda. Ten czerwony kanciasty korytarz to pasek pokazujący jakie aktualnie jest nastawienie na rynku. Jeżeli ten pasek jest w kolorze zielonym to mamy trend wzrostowy, a jeżeli jest czerwony to panuje trend spadkowy.
Linia czerwona i niebieska to tak zwane linie sygnałowe (ja je tak nazywam). Najprościej mówiąc jeżeli się przetną w odpowiedni sposób to generują sygnał kupna lub sprzedaży.
Linia zielona to zwyczajny filtr, który działa w ten sposób, że jeżeli panuje trend spadkowy to ta zielona linia musi znajdować się pod ceną. Jeżeli zielona linia przebije poziom ceny to należy spodziewać się w najbliższym czasie wzrostu. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku trendu wzrostowego.
Do poprzedniego screena dorzuciłem miejsce, w którym powinno się otworzyć pozycję na podstawie przecięcia linii. Jak zapewne zauważyłeś strategia nie grzeszy dużą liczbą sygnałów, ale to raczej nie jest wada – lepiej mieć kilka pewniejszych sygnałów niż kilkadziesiąt niepewnych. Specjalnie nie podaję czasu zagrań ponieważ nie traktuję tego jako strategię, a jedynie narzędzie pomagające lepiej rozeznać się na rynku.
Sygnał na PUT
- Panuje trend spadkowy
- Linia zielona jest poniżej ceny
- Linia niebieska przecina linię czerwoną od góry
Sygnał na CALL
- Panuje trend wzrostowy
- Linia zielona jest powyżej ceny
- Linia niebieska przecina linię czerwoną od dołu
No dobra, wszystko pięknie, ładnie, ale co robić jeżeli wejdziesz na rynek i zobaczysz taką plątaninę jak na powyższym obrazku? Jest to bardzo częsta sytuacja na rynku ponieważ przez większość czasu cena jest w mniejszej lub większej stagnacji. Jeżeli napotkasz takie zjawisko, które ja nazywam “burzą” po prostu nie inwestuj z trendem ponieważ nie ma to najmniejszego sensu. Dobrze jest w tym czasie używać takich wskaźników jak Stochastic Oscillator czy RSI ponieważ jesteśmy praktycznie pewni, że aktualnie na rynku panuje stagnacja i nie pozostaje nam nic innego jak narysować korytarz ceny i grać pod stagnację.
Mam nadzieję, że artykuł był czytelny i zrozumiały oraz wyjaśniłem najważniejsze zagadnienia związane z Chmurą Ichimoku w prosty sposób.