Czy Skrill jest bezpieczny? Czy urząd skarbowy ma wgląd na rachunek?

W internecie panuje dosyć dziwne przekonanie mówiące o tym, że używanie konta Skrill uchroni kogokolwiek przed urzędami skarbowymi. Wielu ludzi zakłada konto Skrill, aby trzymać tam pieniądze od których nie zamierza zapłacić podatków – nie popieram takiego podejścia ponieważ przy pewnych sumach można narobić sobie tylko i wyłącznie problemów. Jeżeli zamierzasz ukrywać duże kwoty rzędu kilkuset tysięcy to polecam założyć firmę i rozliczać się za granicą jeżeli tak bardzo bolą Cię podatki – jednak nie o tym w tym artykule.

Chciałbym naprostować przekonanie mówiące o tym, że Skrill nie daje dostępu urzędom skarbowym  do Twojego rachunku – jest to mit, który być może kiedyś był prawdziwy. Jednak kilkukrotnie pytałem w supporcie różnych rozmówców i odpowiedź była zawsze taka sama – jeżeli zgłosi się do nich urząd skarbowy, który powie, że Pan Kowalski podejrzany jest o ukrywanie pieniędzy to Skrill bez problemu udostępni informacje o Twoim rachunku. Co ciekawe nawet brokerzy współpracują z urzędami skarbowymi – nie mam tutaj na myśli tego, że IQ Option zgłasza Twoje inwestycje do urzędu skarbowego – po prostu jeżeli US sam zgłosi się do brokera to platforma może ten wniosek rozważyć. Oczywiście nie musi udzielać informacji o rachunku, ale jednak może to zrobić i nie jest tak jak mówią, że broker za wszelką cenę utrzymuje informacje o Twoim rachunku.

Oczywiście nie chcę wprowadzać żadnej paniki ponieważ doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że obywatele Polski nie obracają dużymi kwotami na opcjach binarnych i w większości przypadków osoby niezaznajomione z tematem (szukające szybkich zysków) tracą pieniądze. Tak więc jeżeli zarobiłeś na opcjach $100 to nie musisz siedzieć skulony na kanapie i oczekiwać wizyty urzędu skarbowego z psami, policją, wykrywaczem kłamstw i kajdankami. Niemniej jednak nieważne czy zarobiłeś czy też nie – musisz wykazać to ile zarobiłeś lub straciłeś. Oczywiście w przypadku kiedy straciłeś pieniądze nie zapłacisz żadnego podatku.

Kiedy powinieneś się obawiać?

To jest raczej logiczne – jeżeli będziesz wydawał więcej niż oficjalnie zarabiasz to możesz wzbudzić zainteresowanie urzędu skarbowego. Tak jest w każdym przypadku jeżeli chodzi o nieudokumentowane dochody – tak więc jeżeli oficjalnie zarabiasz 2000zł, a kupisz dom za 2 miliony to jednak to wydaje się podejrzane i nawet średnio rozgarnięty urzędas jest w stanie wydedukować, że coś ukrywasz i pociągnąć Cię do odpowiedzialności w postaci podatku 75% + grzywny, która może osiągnąć nawet 20 milionów złotych.

Oczywiście zachęcam do tego, aby rozliczać się z urzędem skarbowym tak jak robię to ja jednak nie jestem osobą, która ma wykształcenie w kierunku prawa/podatków dlatego nie chcę podawać konkretnej ścieżki rozliczeń. Jest bardzo wiele interpretacji polskiego prawa i najlepiej będzie jeżeli skontaktujesz się z radcą prawnym lub biurem rachunkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *