Czym jest i jak działa prawdopodbieństwo Chartlo?

Dużo ludzi pyta mnie o to w jaki sposób inwestuję i na czym się opieram. Już jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że inwestowanie krótkoterminowe to nic innego jak odnajdowanie przewagi nad rynkiem i wykorzystywanie prawdopodobieństwa. Skalpując lub trzymając pozycję przez maksymalnie kilka godzin staram się nie kombinować i ograniczyć wskaźniki do minimum, a w wymiarze długoterminowym patrzę na bardziej na ekonomiczne aspekty niż techniczne.

Jak sprawdzane jest prawdopodobieństwo?

Założenie jest bardzo proste. System liczy świece i porównuje je z danymi historycznymi. Na podstawie tych parametrów określa czy mamy większe prawdopodobieństwo wzrostu czy spadku. Ważne jest to, aby sprawdzić dane na jak najszerszym zakresie dlatego system zlicza kilka tysięcy sygnałów historycznych. Dane nie są w żaden sposób uśredniane, a jedynie przedstawiają suche fakty.

Jak skonfigurować prametry?

Krok 1. Zaloguj się do Chartlo.com

Krok 2. Wybierz interesującą Cię parę walutową

Krok 3. Zjedź na dół do sekcji “Symulator”

Tutaj zaczyna się konfiguracja. W tym miejscu musisz ustawić interesujące Cię parametry. Choć przyznam szczerze, że najlepiej jest zawsze operować na interwale 1 minutowym ponieważ rynek w większej skali zachowuje się bardzo podobnie z tą różnicą, że na interwale h1 jest mniejsza liczba danych.

Interwał – wybieramy na jakim interwale chcemy operować

Liczba świec – wybieramy z ilu świec ma składać się kombinacja. System będzie sprawdzał wszystkie możliwe kombinacje z wybranej liczby świec

Czas wygaśnięcia – kiedy system zliczy wszystkie możliwe kombinacje sprawdzi świece znajdujące się po odnalezionym schemacie. Jeżeli ustawisz liczbę świec na “3” oraz “czas wygaśnięcia”  na “1” to system porówna kurs trzeciej świecy ze schematu z pierwszą świecą po schemacie i sprawdzi czy cena wzrosła czy spadła w tym czasie. Jeżeli cena wzrosła to zaliczana jest do “kombinacji pozytywnych”, a jeżeli spadła to zaliczana jest do “kombinacji negatywnych”.

Czas – Określamy z jakiego zakresu system będzie sprawdzał dane

Jak wykorzystać prawdopodobieństwo?

Kiedy ustawimy wszystkie parametry i wciśniemy przycisk “generuj” to wygeneruje nam się tabela ze wszystkimi możliwymi konfiguracjami oraz informacją czy dana formacja daje przewagę wzrostową czy spadkową. Te informacje możemy wykorzystać na przykład na wyższych interwałach do określenia tego w jakim kierunku będziemy grać.

Ustawienie – Wygląd konfiguracji. Strzałki przedstawiają świece wzrostowe lub spadkowe

Ilość powtórzeń – Sumaryczna liczba zliczonych sygnałów

Ilość kombinacji pozytywnych – liczba sygnałów, które dały wynik “grać na wzrost”

Ilość kombinacji negatywnych – liczba sygnałów, które dały wynik “grać na spadek”

Skuteczność procentowa – Informacja w jakim procencie pojawiła się sygnał “na wzrost” lub “na spadek”.

Dla nas najważniejszą informacją tutaj jest “skuteczność procentowa” ponieważ ta kolumna pokazuje informację gdzie mamy przewagę i w jakim kierunku powinniśmy grać po pojawieniu się konkretnej konfiguracji. Przykładowo – jeżeli widzimy na interwale h1 ostatnie świece, które układają się w układ “wzrost, spadek, wzrost” to mamy 54% szans na to, że kolejna świeca będzie spadkowa. To jest właśnie nasza niewielka przewaga, którą warto jest wykorzystywać.  Dużo ludzi oczekuje, że prawdopodobieństwo daje przewagę na poziomie 30-40% nad rynkiem, ale niestety nie ma czegoś takiego. Rynek jest mocno losowy i trzeba korzystać z małych przewag.

Jakie wyniki można uzyskać?

Nie jest to Święty Graal, ale przy odpowiedniej determinacji i pewnej wiedzy o rynku można przede wszystkim zarabiać. Oczywiście nie każdy będzie zarabiał ponieważ kłaniają się tutaj aspekty psychologiczne, które niszczą tradera. Jeżeli ktoś nie radzi sobie z trzymaniem pozycji lub podejmuje nieracjonalne decyzje żeby się “odegrać” na rynku to nie będzie dobrym traderem. Tak samo jest z ludźmi, którzy nie wychodzą ze stratnych pozycji kiedy widzą, że to co zaplanowali zwyczajnie nie działa.

Poniżej zamieszczam wyniki z opcji binarnych, które udało się uzyskać grając według tej tabeli. Dlaczego opcje? Dlatego, że prawdopodobieństwo wynosi 50%, a wszystko powyżej tego to nasza przewaga. Mi udało się w ciągu dwóch miesięcy uzyskać skuteczność na poziomie 60% co uważam, że niezły wynik. Przepraszam za jakość, ale niestety Facebook kompresuje mocno obrazek, a właśnie tam pierwotnie pojawił się ten zrzut. Mam nadzieję, że “zysk” i “strata są wystarczająco dobrze widoczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *