Czym jest ochrona przed ujemnym saldem?

W ostatnim czasie głośno jest o nowych restrykcjach ESMA, które drastycznie ograniczają lewar na forex. Wielu traderów szuka alternatywy i tak trafiają na zagranicznych brokerów regulowanych np. w Australii, którzy nie posiadają zabezpieczenia przed ujemnym saldem. Osoby początkujące czytając, że broker XYZ posiada dużą dźwignię i brak ochrony przed debetem rezygnuje z próby zmiany platformy przed obawą nabicia ujemnego salda.

Takie podejście wynika oczywiście z niewiedzy i w dzisiejszym artykule wytłumaczę dokładnie jak działa ujemne saldo u brokerów bez zabezpieczenia. Na wstępie zaznaczam, że naprawdę nie ma się czego bać, a wpadnięcie w ujemny bilans nie jest takie proste.

Co tak naprawdę oznacza ochrona przed ujemnym saldem?

Oznacza to, że w przypadku kiedy brokerowi nie uda się zamknąć pozycji na czas tak, aby klient nie stracił więcej niż posiada na rachunku to broker pokrywa Twoje straty i daje Ci gwarancję, że nie musisz dopłacać środków, aby uregulować należności. Broker bez takiej ochrony również będzie robił wszystko, abyś nie wpadł w ujemny bilans, ale jeżeli mu się nie uda to po prostu będziesz musiał trochę dopłacić do rachunku.

Tak więc jeżeli inwestujesz u brokera bez ochrony przed debetem jak na przykład IC Markets i cena będzie powoli stopniowo drenować Twoje konto to nie ma praktycznie szans na wpadnięcie w ujemny bilans ponieważ broker spokojnie zdąży zamknąć pozycję na Stop Out.

Problematyczna może być sytuacja, w której trzymasz pozycję przez weekend, a w poniedziałek rynek otworzy się z luką cenową, która jest na twoją niekorzyść. Wtedy nie ma szans, aby broker zamknął pozycję tak, abyś nie wpadł w ujemny bilans i po prostu będziesz musiał dopłacić jakieś środki.

Jak uniknąć wpadnięcia w ujemny bilans?

  • Nie graj podczas wydarzeń ekonomicznych. Silny ruch ceny może spowodować że broker nie zdąży zamknąć pozycji na czas.
  • Nie trzymaj pozycji na weeked. Wyobraź sobie, że trzymasz pozycję na EURUSD, a w weekend na Stany Zjednoczone spada bomba. Rynek może otworzyć się po bardzo niekorzystnej dla Ciebie cenie co spowoduje Margin Call.

Jeżeli będziesz trzymał się powyższych zasad to na 99% nie wpadniesz w ujemny bilans. Jednak są sytuacje nieprzewidywalne i nie wiesz kiedy bomba spadnie na Stany Zjednoczone, która wyzeruje CI konto.

 

One thought on “Czym jest ochrona przed ujemnym saldem?

  1. Tak z innej beczki-Grand Capital -ktoś tam chwalił, więc zajrzałem-warunki tak na oko podobne jak u innych ale mają ciekawy program partnerski / to dla takich jak Ty -sporo ludzi tu zagląda/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *