Dlaczego inwestowanie na przynajmniej jeden dzień jest skuteczniejsze?

Dzisiaj temat dosyć ciekawy, który być może spowoduje zmianę podejścia niektórych inwestorów. Wszyscy doskonale wiemy, że najbardziej atrakcyjną formą otwierania pozycji jest zagrywanie co kilka/kilkanaście minut – wynika to z tego, że czujemy, że mamy większą “kontrolę” nad zyskiem oraz w razie czego wydaje się nam, że możemy to szybko odrobić. W obu przypadkach jest to tylko złudzenie ponieważ nie mamy żadnej kontroli nad rynkiem i jeżeli będziemy próbować na siłę odrobić straty to może się to źle skończyć dla naszego depozytu.  Według definicji otwieranie pozycji na jeden dzień nie jest tradingiem długoterminowym, ale w przypadku opcji binarnych są to zagrania na długi przedział czasowy biorąc pod uwagę to, że większość osób zagrywa na około 15 minut.

Zalety inwestycji długoterminowych

  • Mniejszy stres
  • Większa skuteczność
  • Overtrading jest niemożliwy

Jeżeli ktoś naprawdę nie potrafi poradzić sobie ze stresem to inwestowanie na długie terminy może być ukojeniem. Dostajesz sygnał, otwierasz pozycje i idziesz zajmować się swoimi sprawami nie przejmując się tym co się aktualnie dzieje. Następnego dnia sprawdzasz czy opcja, którą otworzyłeś okazała się zyskowna czy też nie.

Rynki długoterminowe cieszą się większą stabilnością i widać to przede wszystkim po często powtarzających się świecach. W praktyce gdybyś zagrywał na każdy sygnał wygenerowany przez jakiś wskaźnik to masz szanse na wygraną. Oczywiście nie sugeruję, że masz tak robić – prędzej czy później takie zachowanie doprowadzi do serii strat. Trzeba pamiętać, że bez analizy się nie obejdzie i należy widzieć co tak naprawdę chcesz sprawdzić. Jednak należy mieć na uwadze, że rynki w szerszym przedziale czasowym są o wiele bardzie stabilne.

Dużym problemem wielu początkujących (jak i doświadczonych) inwestorów jest overtrading czyli otwieranie zbyt wielu pozycji w celu odegrania się. Najczęściej takie zachowanie doprowadza do jeszcze większych strat. Jeżeli inwestujesz na przynajmniej 1 dzień to masz zasadę, że otwierasz jedną pozycję po otrzymaniu sygnału i czekasz jakiś czas (np. kilka dni na kolejne zagranie). W razie przegranej masz sporo czasu na ochłonięcie i nie jesteś tak zdenerwowany podczas otwierania kolejnych pozycji

Prosty przykład

Pozwól, że dam Tobie bardzo prosty przykład oparty na wykresie NZDUSD. Na poniższym screenie widzisz interwał 1 dniowy, a sygnały były oznaczane na 5 świec (5 dni). W pierwszym przypadku widzimy bardzo mocny trend, który trwał około 5 miesięcy. Przez prawie pół roku masz regularny dochód ponieważ aktualnie rynek jest w silnym trendzie. W drugim przypadku widzimy sytuację, która występuje w ostatnim czasie na wspomnianej parze walutowej. Widać klarowną stagnację dlatego sygnały zostały oznaczone przy pomocy Stochastica, a opcje oznaczane w strefach wykupu/wyprzedaży

Czy jestem zwolennikiem tego typu inwestowania? Nie. Prawdą jest, że nie lubię zbyt długo patrzeć na wykresy, ale jednak przyjemność sprawia mi śledzenie tego w jaki sposób porusza się cena. Dlaczego więc o tym wszystkim piszę? Mam nadzieję, że ktoś komu być może nie idzie na krótkich terminach spróbuje inwestować na przynajmniej jedną dobę. Może uzna, że jest to lepsze rozwiązanie i dzięki zmianie podejścia odkryje, że trading “długoterminowy” to coś w czym ta osoba czuje się dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *