Jak dobierać parametry wskaźników

Regularnie dostaję pytania w stylu “dlaczego do strategii XYZ ustawiamy period 8, a nie 9?” – tak więc w tym artykule postaram się wyjaśnić tę kwestię. Pamiętajmy o tym, że inwestowanie nie jest zawsze takie samo, a rynki cały czas się zmieniają. Ja podając parametry wierzę, że są to najlepsze możliwe ustawienia, które sprawdzą się w większości przypadków. Niestety nie ma siły, aby jedne parametry sprawdzały się dla wszystkich sytuacji na rynku. W końcu rynki nie są w wiecznej stagnacji – cena często porusza się na wzrosty, spadki, może porusza się szeroko lub wąsko i to ty musisz określić kiedy strategia sprawdza się najlepiej. Jak to zrobić? Policz sygnały z ostatnich 2 tygodni (może być dużo liczenia), i zrób sobie statystykę, która powie Ci jasno w jakich godzinach strategia osiąga najlepsze rezultaty. Jeżeli nie chcesz bawić się w monotonne liczenie sygnałów to sprawdzaj czy opcje w ostatnim czasie wchodziły – jeżeli nie to zmodyfikuj parametry wskaźników tak, aby większość zagrań zakończyła się pozytywnie. Takie podejście sprawdza się bardzo dobrze tylko wtedy kiedy otwieramy tylko kilka pozycji na jednym wykresie – dlaczego? Jeżeli będziemy przebywać na jednym aktywie przez kilka godzin to sytuacja po prostu może się zmienić i nowe parametry nie będą skuteczne co spowoduje spadek skuteczności.

Period. Co to jest?

Praktycznie wszystkie wskaźniki jakie możesz znaleźć na platformie IQ Option zawierają konfigurowalną opcję “period”. Co to oznacza? Mówiąc w dużym uproszczeniu jest to zakres z jakiego zliczane zostają świece i na podstawie danych z tego zakresu generowana jest prezentacja graficzna wybranego przez Ciebie wskaźnika. Tak więc jeżeli wybiorę wskaźnik – średnia krocząca, a następnie ustawię period na 100 to platforma przeliczy ostatnie 100 świec i na ich podstawie wyciągnie średnią. To tłumaczy fakt, że im wyższy period ustawimy tym wskaźniki pokazują płynniejsze i powoli poruszające się linie.

Czasami możemy spotkać sformułowanie Period Slow oraz Period Fast. Nie jest to nic skomplikowano – w okienku PS wpisujemy większy zakres niż w PF. Czyli przykładowo:

Period Fast: 12
Period Slow: 26

Deviation

Parametry dewiacji możemy znaleźć np. we wstędze Bollingera. Tak naprawdę niewiele osób w ogóle dotyka tego parametru ponieważ z pozoru parametr wydaje się niepotrzebny. Do czego służy? W przypadku Wstęgi Bollingera służy do rozszerzenia się wspomnianej wstęgi, a co za tym idzie liczba sygnałów spada. Oczywiście obniżenie ilości sygnałów ma jeden cel – poprawienie filtracji i zwiększenie skuteczności. Jeżeli więc stosujesz w swojej strategii Wstęgę Bollignera może należy rozważyć zwiększenie domyślnego parametru 2.0, na odrobinę większy. Może 2.5?

Overbought oraz Oversold

To sprawa raczej prosta – jeżeli choć trochę znasz angielski to nie powinieneś mieć problemu ze zrozumieniem o co chodzi. Dla osób, które mają zaległości (albo nie uczyły się tego języka) tłumaczę terminy – overbought oznacza wykupiony, a oversold oznacza wyprzedany. Łatwo jest wydedukować i dojść do wniosku, że na przykład wskaźnik RSI pokazuje strefy wykupu oraz wyprzedaży, które możemy dowolnie konfigurować. Im trudniejsze do osiągnięcia poziomy wykupu lub wyprzedaży tym sygnał lepiej przefiltrowany.

Acceleration

Parametr akceleracji możesz znaleźć na przykład podczas konfiguracji Parabolic SAR. Tutaj nie ma wielkiej filozofii – jest to po prostu czułość wskaźnika. Im mniejsza czułość tym ciężej jest wygenerować sygnał ponieważ cena musi pokonać większy dystans, aby wskaźnik w jakiś sposób zareagował. Należy pamiętać, że w przypadku każdego z wymienionych parametrów zwiększona filtracja zmniejsza liczbę fałszywych sygnałów, ale wiedz o tym, że im większa próbka statystyczna lub trudniejszy do przebicia poziom tym potencjalny sygnał pojawia się później.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *