Niedawno na moim kanale YouTube pokazałem bardzo prostą strategię oraz metodę, która bardzo ułatwia naukę formacji cenowych. Bardzo cieszy mnie pozytywna reakcja na ten sposób dlatego też postanowiłem przygotować oddzielny artykuł na ten temat tak, abym mógł w razie czego przekierować petenta do tego wpisu. Dla osób, które nie wiedzą o co chodzi już tłumaczę – przy pomocy wskaźnika Fractal jesteśmy w stanie bardzo dokładnie wyłapywać formacje cenowe, które przydają się podczas inwestycji na podstawie Price Action.
Jak działa Fractal?
Zanim przejdziemy do rzeczy musimy określić czym w ogóle jest wskaźnik fractal. Najprościej mówiąc jest to wskaźnik, który rysuje na naszym wykresie szczyty oraz dołki więc nie jest to typowy indykator generujący sygnały, ale przydaje się do rysowania poziomów wsparcia oraz oporu. Trzeba pamiętać o tym, że wspomniane szczyty oraz dołki są korygowane na bieżąco więc określanie skuteczności strategii na historii jest niemożliwe
Powyżej widzisz jak wygląda ten wskaźnik na platformie IQ Option. Zielone strzałki pokazują szczyty, a czerwone dołki. Jak zapewne zauważyłeś dzięki temu można w naprawdę bardzo łatwy sposób określić formacje cenowe, które praktycznie zawsze są problematyczne ponieważ nigdy nie wiemy czy górka na wykresie to chwilowe wybicie czy już kolejny szczyt na który trzeba zwrócić uwagę. Wspomniałem również, że można w prosty sposób narysować poziomy wsparcia oraz oporu. Spójrz na screen poniżej:
Linia czerwona oznacza wsparcie, a zielona opór. Jeżeli widzisz, że cena kilkukrotnie odbiła się w okolicach występujących na podobnym poziomie fractali to wiesz, że aktualnie na rynku panuje stagnacja. Dobrym pomysłem jest również otwieranie pozycji w momencie kiedy cena gwałtownie wybije ze stagnacji. Na obrazku poniżej rozrysowałem dwie bardzo popularne formacje cenowe:
- Formacja odwrócenia – po silnym ruchu ceny pojawiają się dwa fractale – pierwszy wyżej, a następny niżej. To zapowiada odwrócenie się trendu. Formacja działa analogicznie w przypadku trendu spadkowego.
- Formacja podwójnego szczytu – jeżeli po zdecydowanym ruchu cen na tym samym poziomie pojawią się dwa fractle to można spodziewać się gwałtownego spadku. Analogicznie w przypadku formacji podwójnego dołka.
A dla fractali jaki użyć period??…tak jak domyślnie “5”??…Period to zmienna ustawiana przy wielu wskaźnikach, skąd bierze się konkretna liczba w jego przypadku? Oznacza przedział czasu, ale…w praktyce?..Skąd ta a nie inna liczba, jak np. tu, czy przy “5 minutach” (EMA 8,20)??