Kilka dni temu zrobiłem ankietę, w której poprosiłem o podanie konkretnych tematów, które odbiorcy chcieliby zobaczyć. Dzisiejszy artykuł wziąłem właśnie ze wspomnianej ankiety i mam szczerą nadzieję, że informacje, które znajdziesz w tym wpisie będą dla Ciebie przydatne i zaczniesz zwracać uwagę na rynku na wspomniane przeze mnie aspekty. Na wstępie zaznaczam, że o większości rzeczy już wspominałem, ale postanowiłem zebrać to wszystko w jeden artykuł tak, abyś miał całkowitą przejrzystość.
Czym jest ocena ryzyka zagrań?
Zacznijmy od zdefiniowania czym w ogóle jest ocena ryzyka, jak można to zrobić oraz do czego to służy. Najprościej mówiąc ocena ryzyka pomaga nam w podjęciu decyzji tradingowej i określenia jak duże jest prawdopodobieństwo, że cena zawróci i nasze zagranie nie wejdzie. Zawsze warto to robić ponieważ wyrabiamy sobie pewien nawyk, który wchodzi nam w krew i później wszystko dzieje się już automatycznie.
Określić poziom ryzyka można w dość prosty sposób – bardzo pomocna będzie nam wiedza dotycząca ruchu cen oraz znajomość działania kilku wskaźników, które warto wykorzystywać. Spokojnie, nie będą to jakieś wynalazki, których trzeba szukać na konkretnych platformach – wspomniane wskaźniki są bardzo popularne i każdy szanujący się broker powinien mieć je na wyposażeniu.
Ocena ryzyka
Według mnie warto rozróżniać kilka najważniejszych aspektów i przeanalizować je tuż przed podjęciem decyzji. Jeżeli każdy z poniżej wymienionych podpunktów zostanie rozpatrzony pozytywnie to możemy ze spokojem otworzyć pozycję w miejscu, w którym dostaliśmy sygnał wygenerowany przez naszą strategię.
Dystans – bardzo ważna sprawa. Niedawno wspominałem o tym, że bardzo ważną umiejętnością jest określenie jak daleko będzie poruszać się cena. Jeżeli dostajemy sygnał na spadek to należy sprawdzić gdzie jest najbliższy poziom wsparcia. Nie ma sensu otwierać pozycji na spadek w momencie kiedy cena jest tuż nad swoim poziomem wsparcia ponieważ zgodnie z definicją cena najprawdopodobniej zawróci, a nasza opcja nie wejdzie. Warto również zapoznać się z formacjami cenowymi, które zwiastują zmianę kierunku poruszania się ceny. Jeżeli masz problem z określaniem właściwych poziomów wsparć i oporów polecam użyć wskaźnika o nazwie – wstęga Bollingera
Zasada jest bardzo prosta. Jeżeli mamy sygnał na spadek, a cena jest blisko dolnej linii wstęgi to radziłbym powstrzymać się od zagrania. Analogicznie w przypadku kiedy zagrywamy na wzrost – unikamy otwierania pozycji kiedy cena jest blisko górnej linii wstęgi. To oczywiście spore uproszczenie dlatego polecam zgłębić wiedzę na temat działania wstęgi Bollingera.
Długie świece – Kolejny aspektem bezpośrednio wiążącym się z Price Action jest unikanie otwierania pozycji na długich świecach. Zapytasz zapewne dlaczego nie otwierać pozycji w takich sytuacjach – przecież to pokazuje silny ruch ceny, a my powinniśmy grać z trendem! To prawda, ale trzeba pamiętać, że każdy gwałtowny ruch ceny tworzy korektę więc jeżeli zagramy na długiej świecy zgodnie z jej kierunkiem możemy nadziać się na wspomnianą korektę i nasze zagranie może zwyczajnie nie wejść. Dlatego zawsze warto na to zwracać uwagę i w większości przypadków nie ryzykować swoich pieniędzy
Stabilność rynku – chodzi tutaj przede wszystkim o to jak czytelny i przewidywalny jest wykres. Najlepiej jest inwestować na aktywach, które poruszają się stabilnie w jednym kierunku, świece nie posiadają zbyt długich knotów i często powtarzają się świece o tych samych kierunkach (np. 5 świec wzrostowych i 2 spadkowe). Jeżeli będziemy dobierać właśnie tak stabilne wykresy to nasze szanse matematycznie rosną ponieważ o wiele łatwiej jest wygrać na aktywie, które jest przewidywalne i można w łatwy sposób na podstawie historii określić co może się wydarzyć w najbliższym czasie. Dobrym przykładem jest wykres Bitcoin na IQ Option – bardzo dużo ludzi (w tym ja) chwali to aktywo ze względu na prostotę inwestowania i łatwą możliwość wygrywania kilkukrotnie z rzędu.
Historia zagrań – niestety na rynku jedyną możliwością na przewidzenie ruchu ceny jest sprawdzenie jak rynek zachowywał się w ostatnim czasie i dopasowanie do tego swojej strategii. Podpunkt odnosi się do tego, że zawsze przed rozpoczęciem sesji trzeba sprawdzić czy poprzednie sygnały wygenerowane przez strategię jakiej używasz wchodziły czy też nie. Wykres może wyglądać bardzo dobrze, ale jeżeli z jakiegoś powodu opcje nie kończyły się pozytywnie to radzę rozważyć zmianę wykresu i poszukanie czegoś gdzie Twoja metoda sprawdzała się lepiej
Podsumowanie
Powyższe punkty to według mnie najważniejsze aspekty na które warto zwracać uwagę. Jest tego więcej, ale wydaje mi się, że pozostałe elementy takie jak sesje rynkowe czy godziny gry nie są aż tak ważne ponieważ to że gramy w czasie konkretnej sesji nie oznacza, że rynek zawsze będzie się zachowywał zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Mam nadzieję, że jeżeli Twoja strategia wygeneruje sygnał to najpierw zastanowisz się czy powyższe warunki zostały spełnione i dopiero po szybkiej analizie podejmiesz udaną decyzję transakcyjną.