Jak prawidłowo ustawić Take Profit oraz Stop Loss? | Lekcja 4

Zanim przejdziemy do samego tradingu wypadłoby poznać jakie są podstawowe funkcje platform inwestycyjnych. Praktycznie każdy broker oferuje ustawienie poziomu Stop Loss ora Take Profit. W dzisiejszym artykule wytłumaczę Ci co to dokładnie jest oraz jak sobie z tym poradzić. Przedstawię też kilka metod ustawiania wspomnianych poziomów.

Take Profit – Z racji tego, że Forex to w głównej mierze zagrania na przynajmniej kilka dni, a często nawet tygodni czy też miesięcy, nie jesteśmy w stanie cały czas kontrolować jak porusza się cena. Poziom Take Profit automatycznie zamyka pozycję po uzyskaniu odpowiedniego poziomu zysku. W zależności od platformy możesz ustawić na jakim poziomie opcja ma zostać zamknięta lub przy jakim zysku pieniądze mają zostać dodane do naszego kapitału. Jest to zabezpieczenie, które ułatwia nam życie. Nie musimy każdego dnia sprawdzać kursu ceny – jak tylko cena wystrzeli w odpowiednim kierunku pozycja zostanie zamknięta z zyskiem

Stop Loss – Poziom ten jest odwrotnością Take Profit i służy do tego, aby ograniczyć straty. Ustawiając Stop Loss określasz miejsce gdzie chcesz, aby pozycja została zamknięta ze stratą, aby zapobiec jeszcze większym utratom depozytu. 

Jak ustawić Stop Loss oraz Take Profit?

Tutaj mamy różne metody. Każda ma swoje wady jak i zalety. Opiszę Ci dwie najpopularniejsze z nich, abyś mógł wybrać co jest dla Ciebie najlepsze. 

Inteligentne – Jest to moje nazewnictwo i polega ono na tym, że poziom Stop Loss ustawiamy na wysokości poziomów wparć lub oporów. To znaczy na podstawie analizy ruchu ceny możemy określić, że jeżeli cena w trendzie spadkowym wzrośnie zbyt mocno to jest duże prawdopodobieństwo, że cena zacznie zawracać i nie ma już dalej sensu czekać na spadki. W takiej sytuacji ustawiamy poziom Stop Loss na wysokości oporu. W przypadku Take Profit jest podobnie – sprawdzamy do jakiego poziomu cena może dobić i na wsparciu lub oporze ustawiamy wspomniany poziom. Nie jest to oczywiście jedyny sposób, ale ogólnie sprowadza się on do przeanalizowania sytuacji rynkowej i dopasowanie poziomów Stop Loss oraz Take Profit do aktualnego rynku

Szybkie – Osobiście jestem zwolennikiem tej metody. Może dlatego, że mam w sobie sporo wrodzonego lenistwa? Polega to na tym, że dla każdej pozycji ustawiamy dokładnie takie same poziomy Stop Loss oraz Take Profit. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość szybkiego sprawdzenia skuteczności strategii na historii co daje nam lepszy pogląd na sytuację. Wadą jednak jest to, że ogólne zyski z tej metody są trochę niższe niż w przypadku inteligentnego ustawiania poziomów. Tak przynajmniej jest w moim przypadku

Jakie parametry ustawić?

Ta część artykułu odnosi się przede wszystkim do szybkiego ustawiania Stop Loss oraz Take Profit. Wiemy już, że trzeba zawsze ustawiać takie same parametry, ale pytanie brzmi jakie są najlepsze? Chciałbym dać bardzo konkretną odpowiedź, ale niestety wszystko zależy od strategii jakiej używasz. Polecam przeanalizować ostatnie kilkadziesiąt sygnałów przy pomocy strategii, którą chcesz stosować i określ ile średnio cena wzrasta oraz ile cena spada od momentu wygenerowania potencjalnego sygnału. Następnie uśrednij wyniki i masz gotowe dane.

Zwróć uwagę na to, że poziom Take Profit powinien być większy niż Stop Loss. Mam tutaj na myśli porównanie zysku i strat. Chodzi o to, aby przy jednej wygranej zarobić na przykład 400zł, a przy jednej przegranej stracić maksymalnie 200zł. Dzięki takiemu podejściu nie musimy grzeszyć skutecznością, a jednak i tak zarobimy pieniądze. Osobiście uwielbiam ustawiać parametry na tej zasadzie, że Take Profit jest dwa razy większy niż Stop Loss. Wtedy skuteczność co prawda nie jest najwyższa, ale w moim przypadku wychodzi około 60% trafnych zagrań. 

Faktem jest, że w takiej konfiguracji trzeba pokryć jedną wygraną aż trzema przegranymi, aby stracić jakiekolwiek pieniądze. Jest to naprawdę bardzo wygodne

Czy muszę ustawiać Stop Loss lub Take Profit?

Absolutnie nie jest to wymagane i nie musisz tego robić. Jednak wskazanym jest ustawienie przynajmniej Stop Loss ponieważ wtedy realnie kontrolujesz to ile stracisz. Aktualnie po nowych marcowych regulacjach nie możesz wpaść w ujemny bilans ponieważ Twoje pozycje zostaną automatycznie zamknięte. Jednak jest szansa, że otwarta przez Ciebie pozycja będzie na tyle niefortunna, że pozbędziesz się większości swojego kapitału inwestycyjnego, który aktualnie znajduje się na koncie brokera. Zawsze lepiej jest mieć kontrolę niż jej nie mieć. 

W przypadku Take Profit nie jest to konieczność – jednak w przypadku zagrań długoterminowych sprawdzanie kursu ceny co jakiś czas może być męczące. Wystarczy jedno zawahanie rynku i okazja na zamknięcie pozycji z zyskiem przepada. Osobiście jestem zwolennikiem stosowania wspomnianych poziomów i polecam to zwłaszcza początkującym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *