Jak to jest z tą analizą techniczną?

W ostatnim czasie zauważyłem dziwne przekonanie pośród niektórych moich widzów/czytelników, że analiza techniczna lub konkretne wskaźniki gwarantują sukces w inwestowaniu. Jest to podstawowy błąd w myśleniu ponieważ wskaźniki nie służą do tego, aby skompilować z nich kombinację indykatorów, które sprawdzają się w 80% przypadków – służą one do wskazywania co aktualnie dzieje się na rynku, kiedy rynek zwalnia, a kiedy jest pewne prawdopodobieństwo zawrotki. Żaden wskaźnik na dłuższą metę nie będzie działać tak jak prawdopodobnie tego oczekujesz. Większość traderów używa analizy technicznej w swoim tradingu, ale tak jak wspomniałem indykatory podpowiadają, a nie decydują za inwestora. Ostatecznie to Ty decydujesz kiedy masz otworzyć pozycję, a kiedy ją zamknąć. Zwłaszcza to ostatnie jest bardzo ważne ponieważ jakby się tak zastanowić to w większości przypadków masz możliwość wyjść z pozycji z zyskiem. Często jednak przetrzymujemy pozycję w nadziei, że cena będzie rosła w nieskończoność.

Czym JEST analiza techniczna?

  • Pomaga traderowi w jakiej strefie otworzyć pozycje. Zwalnia go w pewnym sensie z psychicznej odpowiedzialności
  • Informuje w przejrzysty sposób jaka tendencja aktualnie panuje na rynku
  • Sugeruje jakie jest tempo wzrostów/spadków

Czym NIE JEST analiza techniczna?

  • Wskaźniki nie sprawdzają się zawsze na rynku. Są sytuacje kiedy działają lepiej i kiedy działają gorzej.
  • Wskaźniki nie pozwalają na 100% automatyzację. Jeżeli będziesz grał byle gdzie i zawsze w ten sam sposób to i tak w ostatecznym rozrachunku wyjdziesz na zero

Nie chcę, aby ktoś kto nie czytał moich poprzednich artykułów powiedział mi, że przeczę sam sobie i pokazuję strategie oparte na wskaźnikach. Od samego początku (w moich pierwszych artykułach czy filmach na YouTube) mówiłem, że ważne jest interpretacja i sytuacja na rynku. To jest absolutna podstawa i nie ma czegoś takiego jak strategia, która zarabia zawsze. Jeżeli nie potrafisz wpasować się w rynek i czytać tego co dzieje się aktualnie z ceną to nie będziesz zarabiał na dłuższą metę i takie niestety są fakty. To nie jest łatwa gra. Według mnie o wiele lepiej opierać się na formacjach cenowych, wsparciach i oporach i na podstawie zachowań tłumu podejmować decyzje. Jeżeli widzimy, że jest cena, której rynek nie jest w stanie przebić to oznacza, że może warto spróbować zagrywać w przeciwnym kierunku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *