Opcje Binarne – Fakey fałszywe wybicie

Fakey/Fałszywe wybicie. Co to jest i jak działa?

Przyznam szczerze, że kiedy zaczynałem swoją przygodę z inwestowaniem na giełdzie to nigdzie w sieci nie mogłem znaleźć prostej definicji tego czym tak naprawdę jest fałszywe wybicie znane również jako Fakey. W dzisiejszym artykule opowiem Ci o tym czym jest wspomniane fałszywe wybicie oraz zademonstruję kilka przykładów, które mam nadzieję rozjaśnią Ci trochę w głowie.

Fałszywe wybicie/fakey – definicja jest stosunkowo prosta. Fakey możemy spotkać w miejscach, w których znajdują się strefy wsparcia oraz oporu. Jest to agresywne przebicie jednej ze stref i nagły powrót ceny. Dlaczego coś takiego się pojawia? Przykładowo w danej chwili pojawia się zdecydowana przewaga kupujących – jednak jest to tylko chwilowa dysproporcja przez co rynek nie jest w stanie przebić jednej ze stref wsparcia lub oporu.

  • Niebieskie prostokąty – kluczowe strefy wsparcia oraz oporu
  • Zielone strzałki – prawidłowe miejsca, w których należy otwierać pozycję

Przenieśmy definicję na wykres. Jak zapewne zauważyłeś formacja Fakey jest bardzo podobna do formacji Pin Bar. Czym się różni? Głównie tym, że Fakey przebija poziom wsparcia lub oporu. Pierwszą rzeczą jaką musisz zrobić to określić kluczowe strefy, w których cena prawdopodobnie zawróci. Jeżeli zauważysz, że cena przebije jeden z kluczowych poziomów i zacznie agresywnie zawracać (lub utworzy przebijający strefę Pin Bar) to jest to sygnał na otworzenie pozycji w przeciwnym kierunku na kilkanaście minut.

Powyżej widzisz kolejny przykład zagrania. Nie jest to może najwyraźniejszy przykład, ale dobrze widać, że cena oscyluje w mniej więcej jednej strefie i nie jest w stanie przebić kluczowego wsparcia. W pewnym momencie pojawia się silne wybicie, które równie szybko zostało skorygowane przez równie długą świece wzrostową. Jest to klarowny sygnał do otworzenia opcji na wzrost na przynajmniej kilkanaście minut.

 Poznaj BEZPIECZNĄ metodę inwestowania z trendem. Dołącz do ponad 200 osób i sprawdź Matt Trend Strategy!

Fakey w trendzie

Nie będę ukrywał, że moim zdaniem fałszywe wybicie najlepiej jest stosować w przypadku stagnacji, która tak naprawdę występuje na rynku przez większość czasu. Jednak jest możliwe inwestowanie przy pomocy sygnału Fakey podczas trendu i odbywa się to na bardzo podobnej zasadzie jak podczas stagnacji. Różnica polega na tym, że otwieramy tylko pozycje zgodne z trendem.

Dlaczego najlepiej inwestować tą metodą podczas stagnacji? Głównie dlatego, że podczas konsolidacji dużo łatwiej jest określić kluczowe poziomy wsparcia oraz oporu. Choć przyznam, że jest jeden ciekawy sposób, który będzie automatycznie rysował za nas kluczowe poziomy podczas trendu.

  • Dodaj EMA(20) – kolor zielony
  • Dodaj EMA(40) – kolor czerwony

Wartości, które podałem powyżej są jak najbardziej zmienne. Wszystko zależy od tego jak silny jest trend. Zanim przejdziemy do inwestowania należy sprawdzić czy dobrane przez nas parametry pasują do wykresu. Należy pamiętać o tym, że im silniejszy trend tym równomiernie mniejsze wartości średnich kroczących. Analogicznie w przypadku słabego trendu.

Zasada jest bardzo prosta:

  • Jeżeli panuje trend wzrostowy to otwieramy pozycję w momencie kiedy cena przebije czerwoną linię i zacznie zawracać
  • Jeżeli panuje trend spadkowy to otwieramy pozycję w momencie kiedy cena przebije zieloną linię i zacznie zawracać

Podsumowanie

Jak widzisz formacja Fakey jest całkiem prosta w interpretacji i zastosowaniu. Należy pamiętać o tym, że najlepszą skuteczność osiągniesz używając tego setupu podczas stagnacji oraz na większych interwałach czasowych (przynajmniej 3 minutowy). Fałszywe wybicie różni się od Pin Bara miedzy innymi tym, że przebija na chwilę kluczowe strefy i szybko wraca na swoje miejsce – zwiastuje to silny ruch w przeciwnym kierunku.

Oczywiście to nie wszystko w temacie Fakey. W przyszłości pojawi się więcej wpisów, w których opiszę poszczególne setupy. W dzisiejszym wpisie chciałem przedstawić Ci podstawy oraz standardowe zastosowanie tej popularnej formacji.


Szukasz bezpiecznego brokera? Sprawdź IQ Option lub uTrader

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *