Dlaczego statystyka jest ważna?

Dzisiaj temat, który dla niektórych osób może być poniekąd kontrowersyjny. Albowiem na świecie istnieją zwolennicy statystyki w przeróżnych dziedzinach (w tym w opcjach binarnych) jak i przeciwnicy twierdzący, że statystyka nijak ma się do prawdziwego inwestowania. Ja nie będę dłużej trzymał Cię w niepewności – ja należę do tej pierwszej grupy i uważam, że statystyka jest bardzo ważna. Jeżeli uznamy, że statystyka to bzdura to tak naprawdę nie mamy na czym opierać naszych tradingowych założeń. Przyznam, że prowadzę research w tematyce statystki skuteczności strategii i wskaźników i w przyszłości możesz spodziewać się produktu, który będzie automatycznie przeprowadzał analizy według twoich wskazań – jest to jednak pieść przyszłości i opowiem o tym kiedy projekt będzie na ukończeniu.

Przejdźmy jednak do tematu tego artykułu czyli statystyki. Dlaczego ludzie twierdzą, że statystyka nie ma odzwierciedlenia w prawdziwym inwestowaniu? Według mnie problem polega głównie na tym, że statystyka przeprowadzana jest na wszystkich zagraniach z danego okresu. Przykładowo sprawdzamy skuteczność konkretnej metody sprawdzając jak wiele zagrań wchodziło w ciągu ostatniego miesiąca. Kiedy zaczynamy inwestować bardzo często okazuje się, że wyniki są z goła odmienne od tego co wyszło nam w statystyce – czy oznacza to, że statystyka to bzdura? Absolutnie nie. Ludzie po prostu nie przenoszą dokładnie danych ze statystyki na prawdziwe inwestowanie.

Dołącz do ponad 200 inwestorów i zacznij inwestować przy pomocy Matt Linear Strategy 

Dla przykładu załóżmy, że przy pomocy strategii X w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie udało się przegrać 5 razy z rzędu co pozwala skutecznie wykorzystywać Martingale do 5 poziomu. Jednak po rozpoczęciu inwestycji po pewnym czasie pojawia się seria 5 przegranych – przecież statystyka mówiła coś innego! Faktem jest, że wykorzystanie statystyki nie ma na celu przewidzenia przyszłość, a jedynie zasugerowanie co może się wydarzyć – to pewna różnica.

Poza tym trzeba dopasować swoje inwestowanie do tego jak przebiegała statystyka. Najczęściej badanie skuteczności strategii polega na sprawdzaniu sygnałów jeden po drugim. Jeżeli z badan rynku wynikło, że wskaźnik lub strategia wykazała 75% skuteczności na WSZYSTKICH sygnałach to dlaczego ludzie otwierają pozycje wyrywkowo? Skoro masz metode, która generuje określoną skuteczność sprawdzając wszystkie sygnały to powinieneś otwierać pozycje na wszystkich sygnałach.

Trzeba pamiętać o tym, że statystyka to tak naprawdę kolektyw i fakt, że wskaźnik lub strategia generuje skuteczność powiedzmy 75% nie oznacza, że poszczególne zagranie ma 75% szans na powodzenie. Wiem, że brzmi to w dosyć dziwny sposób, ale tak to wygląda. Grając wyrywkowo masz o wiele większe szanse na serię przegranych niż kiedy otwierasz pozycję na każdym sygnale.

Nie chcę sugerować, że sama statystyka wykona za nas całą robotę. Jednak według mnie warto sprawdzać jak w dłuższym przedziale czasowym sprawdza się konkretny wskaźnik czy strategia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *