Czy Price Action jest koniecznie?

Nie oszukujmy się. Bardzo dużo ludzi broni się przed Price Action rękoma i nogami ponieważ nie jest to łatwy temat. Dla przypomnienia powiem, że Price Action polega na rozumieniu poruszania się ceny i podejmowaniu decyzji na podstawie zachowania się rynku. Dla osób początkujących brzmi to dosyć przerażająco ponieważ wchodząc na rynek masz wrażenie, że nie wiesz co się w ogóle dzieje i nie masz bladego pojęcia co się może wydarzyć w najbliższym czasie. Tak więc czy Price Action jest koniecznie, aby regularnie zarabiać?

Aby nie trzymać Cię dłużej w niepewności powiem prosto z mostu – nie jest koniecznym znanie Price Action, aby zarabiać pieniądze. Naprawdę. Choć nie będę ukrywał, że znajomość podstawowych formacji cenowych/świecowych jest bardzo przydatna i wiele ułatwia. Często mówi się, że same wskaźniki nie dają kompletnie nic ponieważ jest to pochodna ceny i jeżeli same wskaźniki mają dobrą skuteczność to nie będzie to działać długoterminowo ponieważ prędzej czy później bilans wygranych do przegranych się wyrówna – zgadzam się z tym połowicznie. Jeżeli oglądasz moje materiały lub czytasz moje wpisy od dłuższego czasu to wiesz, że bardzo kręcą mnie statystyki konkretnych wykresów i dokładnie to polecam robić.

Eksperyment

Kiedyś dawno temu przeprowadziłem pewien eksperyment, który polegał na sprawdzeniu skuteczności strategii (wtedy używałem EMA20,8) na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Przez 3 dni mordowałem się z liczeniem wszystkich sygnałów i wyciągnięciem z tego skuteczności, aż znalazłem parę walutową na której strategia sprawdzała się w 73% przypadków. Dla przykładu uznajmy, że było to EURUSD. Wybrałem więc ten wykres i grałem na nim przez bity miesiąc na same sygnały i otwierałem pozycje do skutku aż zarobię pieniądze (chyba, że nie miałem siły siedzieć tyle nad wykresami). Co ciekawe po miesiącu skuteczność wyniosła właśnie około 70%, a ja zarobiłem na tym kilkaset dolców. Czy jest to dobra droga? Nie chcę zapewniać, ale uważam, że robienie statystyki daje Tobie przynajmniej pewien punkt odniesienia i świadomość czego możesz się spodziewać

Osobiście zachęcam do zrobienia tego typu “badania” i sprawdzenie jak to działa. Jest to co prawda praca dla cierpliwych, ale nie oszukujmy się. Niektórzy siedzą bezproduktywnie przed wykresami przez wiele godzin więc czemu nie spróbować?

Krok 1: Wybierz prostą strategię

Krok 2: Przeszukaj kilka wykresów i sprawdź gdzie strategia wchodziła najlepiej w ciągu ostatnich kilku miesięcy

Krok 3: Jeżeli znajdziesz wykres na którym strategia dobrze “siada” graj tylko na tym wykresie przez następne kilka tygodni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *